Depasquale Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.41 direct labor-hours. The direct labor rate is $8.10 per direct labor-hour. The production budget calls for producing 5,000 units in May and 5,400 units in June. If the direct labor work force is fully adjusted to the total direct labor-hours needed each month, what would be the total combined direct labor cost for the two months?
Author: Anonymous
A budget deficit occurs when tax revenues are greater than g…
A budget deficit occurs when tax revenues are greater than government expenditures.
Opportunity Cost is the value of the next best alternative n…
Opportunity Cost is the value of the next best alternative not chosen when a choice is made.
To increase the money supply, the Fed:
To increase the money supply, the Fed:
Who introduced the ideas of manifest and latent functions?
Who introduced the ideas of manifest and latent functions?
Hadassah’s research examines how the urban poor in India per…
Hadassah’s research examines how the urban poor in India perceive their own life satisfaction in comparison with others. This research is in line with __________.
Tracie Corporation manufactures and sells women’s skirts. Ea…
Tracie Corporation manufactures and sells women’s skirts. Each skirt (unit) requires 2.2 yards of cloth. Selected data from Tracie’s master budget for next quarter are shown below: July August SeptemberBudgeted sales (in units) 7,000 9,000 11,000Budgeted production (in units) 8,000 10,500 13,000Each unit requires 0.8 hours of direct labor, and the average hourly cost of Tracie’s direct labor is $18. What is the cost of Tracie Corporation’s direct labor in September?
Solly Corporation produces a product for national distributi…
Solly Corporation produces a product for national distribution. Standards for the product are:Materials: 12 ounces per unit at 60¢ per ounce.Labor: 2 hours per unit at $8 per hour.During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:Materials: 14,000 ounces purchased and used at a total cost of $7,700.Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $20,625.The materials quantity variance is:
Economic growth:
Economic growth:
An increase in the price level is:
An increase in the price level is: